Вентиляція для малих та великих птахоферм: як правильно проектувати?
При проектуванні системи вентиляції для птахоферми важливо дотримуватися всіх рекомендацій, складених фахівцями. Якщо припуститись при розробці помилки, це призведе до фінансових втрат. Неправильна вентиляція може стати причиною захворювання птахів та високої смертності.
Будівництво птахоферми лише здавалося б простим завданням. Проте, реалізація такого проекту вимагає від проектувальника професіоналізму та високої кваліфікації. Адже при розробці проекту потрібно враховувати не лише місцевий клімат, а й вік птахів.
Вентиляція пташників: загальні вимоги
У процесі життєдіяльності поголів'я птахів виділяється вуглекислота, волога та тепло. При поганій вентиляції все це залишається всередині приміщення, що не сприяє комфортному мікроклімату. Якісна вентиляція повинна забезпечувати відтік відпрацьованого та приплив свіжого, підтримувати нормальний температурний режим та рівень вологості.
Проте, проектування вентиляції для пташника має низку особливостей, які необхідно враховувати:
У повітря виділяються агресивні речовини з пташиного посліду – це сполуки аміаку, які негативно впливають на вироби із металу. Згодом може з'явитися корозія.
- З напувалок повітря випаровується значна кількість вологи.
- Птахи чутливі до температури та протягів. Тому швидкість руху повітря в приміщенні повинна варіюватися від 0,2 до 0,4 м\с.
- При розподілі корму повітря потрапить велика кількість пилу.
- Додаткове тепло виділяється від світильників у зимову пору року.
- Потрібна підтримка підвищеного рівня вологості в діапазоні від 60 до 80%.
Що стосується температури, то різні породи птахів потребують різних умов. Так, для курей оптимальний температурний режим дорівнює 18 градусів, для індичок -16 градусів. Водоплавні породи птахів потребують температури 14 градусів.
У секціях, де будуть утримуватися пташенята, необхідно створити інші умови утримання. Температура тут має варіюватися від 28 до 31 градусів. І в міру дорослішання поголів'я вона має знижуватися. А це потрібно враховувати під час проектування системи вентиляції.
Норми проектування системи вентиляції для пташників можна знайти у таких офіційних документах:
- ВНТП 8-93 («Норми технологічного проектування ветеринарних об'єктів для тваринницьких, звірівницьких та птахівницьких підприємств»);
- СНиП 2.10.03-84 («Тваринницькі, птахівницькі та звірівницькі підприємства»);
- СНиП 41-01-2003 («Опалення, вентиляція та кондиціювання»).
На малюнку вище вказані основні дані, які застосовують для розрахунку режиму повітрообміну в робочій зоні та в інкубаторі.
Всі описані вище умови говорять тільки про одне – створювати систему повітрообміну потрібно за допомогою спеціальних припливно-витяжних установок. Природна вентиляція таких результатів не може дати. А це означає, що досягти ефективної роботи птахофабрики не вдасться. Винятком буде вентиляція приватних господарств, де поголів'я вбирається у 500 птахів - тут можлива припливно-витяжна вентиляція з природним спонуканням. В інших випадках знадобиться механічне.
Зазначені вище розрахунки та нормативи розроблені для птахофабрик, які працюють згідно з санітарним регламентом, затвердженим відповідними службами. Якщо його не дотримуватись, то необхідна чистота повітря отримана не буде.
Вентиляція приватного пташника
Механізована вентиляція для приватного пташника - те, що встановлюють дуже рідко. Вентилювання приміщення в цьому випадку найчастіше відбувається за допомогою природної конвекції.
У приватному невеликому пташнику вентиляція може бути організована двома способами:
- За допомогою періодичного провітрювання.
- За допомогою припливно-витяжної системи, що складається з двох повітроводів.
Перевага першого варіанта – взимку виключається ризик обмороження, можна підтримувати стабільний температурний режим. Але потрібно чітко дотримуватися графіку провітрювання, інакше це може призвести до захворювань у птахів. Варіант з припливно-витяжною системою універсальніший. Її можна створити самостійно, а для реалізації потрібний мінімум обладнання. Головне – правильно розрахувати майбутню систему. Загальна схема представлена на малюнку нижче.
Повноцінний проект робити для такої системи необов'язково. Але розрахувати перетин трубопроводів – необхідно. Обчислення можна проводити з урахуванням норм повітрообміну, створені утримання курей. Вони виглядають так: 0.7 м3/годину на 1 кг живої ваги в зимовий період та 5.5 м3/годину влітку. Для реалізації підійдуть ПВХ труби із внутрішнім діаметром 200-250 мм.
При встановленні вентиляційних шахт необхідно враховувати наступне:
- Висота шахти витяжки повинна на 1,5 метра височіти над дахом тієї будівлі, що вентилюється.
- Нижній дифузор потрібно встановити так, щоб під стелею не утворювалися області застою.
- Нижній край припливного клапана повинен бути не нижче, ніж 20 см від підлоги.
- Зовнішні кінці вентиляційних труб необхідно захистити від гризунів і краплинної вологи.
- Кількість згинів труб необхідно звести до мінімуму.
Схема дефлектора
Щоб покращити циркуляцію повітря, замість парасольки на кінець труби встановіть дефлектор. При розміщенні припливного дифузора слід враховувати наступне:
- Біля сідал не можна допускати появи холодних потоків повітря.
- Потрібно забезпечити витісняючий ефект для об'єму повітря в приміщенні. Тобто, витяжка та приплив мають перебувати у діагонально протилежних кутах.
Обов'язково враховуйте той факт, що розраховувати повітрообмін необхідно на основі даних для літнього періоду. Але взимку це може призвести до обмороження. Щоб цього уникнути, припливний канал повинен мати заслінку, за допомогою якої ви регулюватимете рівень вентиляції. Деякі фермери додатково встановлюють зворотні клапани.
При необхідності, схему вентиляції, описану вище, можна переобладнати під збільшення поголів'я птахів у 2-3 рази. Для цього витяжну шахту обладнають електроприводом та малопотужним канальним вентилятором.
Створення повітрообміну на великих птахофермах
Система вентиляції на великих птахофермах вимагає іншого підходу. Тут необхідно максимально точно та без помилок розрахувати майбутній проект. Якщо допустити неточності, це може призвести до загибелі поголів'я. Усі промислові птахоферми вимагають механізованої припливно-витяжної вентиляції. А реалізувати її можна за допомогою кількох типових рішень.
Класична
В даному випадку використовують вертикально спадаючі потоки повітря. Витяжка знаходиться у нижній частині приміщення. Вбудовані в дах вентилятори мають меншу потужність, ніж витяжні. Нагнітання повітря зовні йде за принципом негативного тиску. Недоліком даної схеми вважатимуться великі витрати на електроенергію.
Тунельна
Якщо класична схема не дає потрібного повітрообміну, є ризик появи протягів, які використовують тунельну схему вентиляції. Її суть полягає в тому, щоб основний потік повітря рухається технічними проходами. Така схема підійде для створення негативного чи надлишкового тиску в зоні провітрювання.
Загальні рекомендації щодо створення системи вентиляції для птахоферм
Є ряд загальних вимог, яких потрібно дотримуватися при проектуванні вентиляції для пташника. Їх дотримання дозволить досягти максимальної ефективності комплексу, уникнувши хвороб або мору поголів'я.
Що необхідно враховувати під час проектування вентиляції:
- Внутрішній дифузор витяжки повинен знаходитися над годівницею або сідою. Тут є максимальна концентрація шкідливих речовин, які ви зможете ефективно видалити в повному обсязі.
- Проектування вентиляції потрібне зі строгим контролем вологості. Вона має бути стабільною, як і температура.
- У сильні морози краще повністю перекривати канал вентиляції припливу за допомогою заслінок або відсікових клапанів.
- Щоб уникнути проблеми з герметизацією точок перетину даху та вентиляційних шахт, необхідно використовувати вузли переходу.
- Зовнішню частину каналів необхідно утеплювати, щоб уникнути появи конденсату.
Правильно розроблена вентиляція для пташників – не лише гарантія комфортного мікроклімату для поголів'я. Це також допоможе запобігти штрафам за порушення санітарно-технічних норм. Також це важлива умова економічної ефективності підприємства.
Проектування вентиляції для птахоферм краще доручити професіоналам, які мають досвід роботи у даній сфері. Дилетантський підхід до виконання цього завдання загрожує помилками, які призводять до погіршення роботи птахоферми.