Лічильники води
Лічильники води - це прилади для вимірювання та обліку кількості води, який проходить через нього за одиницю часу. Таким чином, можна встановити витрати води, який найчастіше фіксують в кубічних метрах. Встановлюють такий прилад не просто для фіксації витрати, а для економії на оплаті комунальних платежів. Обладнання дозволяє платити виключно за той обсяг, який був фактично витрачений.
Принцип роботи і види пристроїв
Принцип роботи тахометричних і механічних лічильників полягає в підрахунку кількості обертань крильчатки, яка знаходиться всередині приладу. Вона рухається під тиском потоку води. Дані підраховуються за рахунок механізму, який знаходиться в окремій частині приладу – і повністю ізольований від впливу вологи.
В основі принципу роботи тахометричних лічильників лежить крильчатка, пов'язана з лічильним механізмом. Інші види лічильників відрізняються від першого типу за рахунок використання електронних пристроїв і відсутності рухомих частин (крильчатки).
Стандартні лічильники для обліку холодної води працюють при температурі до 40 градусів, гарячої - при температурі до 90 градусів. Встановлюють таке обладнання на підприємствах і в домашніх умовах, в громадських будівлях. Таким чином, лічильники ділять на промислові та індивідуальні.
Одноструменеві лічильники
Це сухохідний пристрій, принцип роботи якого полягає в підрахунку кількості обертань крильчатки під дією води. Обертання передається на рахунковий механізм за допомогою магнітних муфт. З назви цієї групи лічильників зрозуміло, що їх лічильний механізм ізольований від води. А це гарантує не тільки довговічність, але і стабільність вимірювань.
Конструкція лічильників захищена від зовнішнього магнітного впливу. Також такі прилади можна оснастити імпульсним виходом для дистанційного обліку витраченої води.
Багатоструменеві лічильники
Лічильники багатоструминного типу відрізняються тим, що перед попаданням на крильчатку вода ділиться на кілька струменів. Це значно підвищує точність пристрою.
Повірці підлягає тільки верхня частина такого лічильника - її легко знімати і встановлювати назад. Такі лічильники також можна оснастити імпульсним виходом для дистанційного зчитування даних.
Ультразвукові лічильники
Такі пристрої потребують підключення до електрики - тому, не підійдуть для використання там, де є перебої з цим. Однак, вони дають високу точність показань. Лічильник ультразвукового типу вважає витрата води, враховуючи час, за який ультразвукові хвилі поширюються в потоці води.
Ультразвукові лічильники більш точні і довговічні, ніж механічні прилади. Однак, вони ж більш вимогливі до якості води. При великій кількості сторонніх домішок їх точність знижується.
Як вибрати лічильник?
Вибір цього приладу залежить від особливостей і параметрів води, місця установки. Якщо говорити про температуру води, то при виборі орієнтуйтеся на наступне:
- Для холодної води – корпус пристроїв пофарбований в синій колір. Максимальна робоча температура-плюс 40 градусів.
- Для гарячої води-корпус має червоний колір, максимально можлива температура становить 90 градусів. Їх вартість вище за рахунок використання термостійких матеріалів при виробництві.
Крильчасті лічильники розраховані на максимальний тиск до 10-16 бар - залежить від конкретної моделі. Турбінні призначені для показників максимум 12 бар. Тиск, при якому прилад буде стабільно працювати, являє собою допустимі показники, перевищувати які не можна. В іншому випадку лічильник може вийти з ладу або некоректно працювати.
По розташуванню лічильники діляться на:
- Мокроходи - вони знаходяться безпосередньо у воді. Мають простий монтаж, відрізняються надійністю. Особливість: чутливість до механічних пошкоджень, необхідність в установці фільтра, який не дасть приладу засмічуватися.
- Сухоходи-відокремлені від води за допомогою щільної мембрани. Такий пристрій не боїться механічних забруднень, стабільно працює протягом тривалого часу. Однак, такі лічильники вразливі до впливу електромагнітного поля.
З'єднання може бути муфтове - для побутових приладів - або фланцеве для технологічних водопроводів. При виборі також потрібно звертати увагу на такі особливості:
- Установча довжина-відстань від торця однієї різьби до іншої. Від неї залежить можливість установки лічильника в певному місці.
- Межа чутливості-критерій, при якому турбіна або крильчатка почнуть обертатися.
- Втрата тиску-параметр, який показує, наскільки падає тиск води при проходженні через лічильник.
- Зворотний клапан - його наявність запобіжить зворотний хід води, захистить від ризику гідроудару.
Також враховуйте інтервал між повірками лічильника. Цей показник говорить про те, протягом якого терміну лічильник гарантує точність вимірювань. Стандартний інтервал - 3-4 роки, після чого необхідна повірка з боку контролюючих служб.