Промислові лічильники води
Промислові лічильники на воду прийнято встановлювати в мережах, які спеціалізуються на водопостачанні багатоквартирних і приватних будинків, різних підприємств. Такі зчитувальні прилади досить часто охоплюють величезну групу споживачів, а тому справляються з вимірюванням витрат великого об'єму рідини.
Корпусна частина цих лічильників може бути виконана з латуні або чавунних матеріалів з фланцевим з'єднанням. Представлені корпуси відрізняються особливою надійністю, а тому можуть справлятися з великими механічними навантаженнями. Вони здатні функціонувати в умовах підвищеного тиску:
- моделі до 16 бар в стандартній комплектації;
- моделі до 25 бар або більше для спеціальних випадків.
Багато сучасні промислові прилади передбачають додаткову можливість монтажу передавача імпульсів. Наявність цього пристрою знадобитися для передачі показань з лічильника на відстані.
За точністю вимірювання виділяють моделі з низькою, оптимальною і високою точністю. В результаті необхідності отримувати високоточні показання прийнято встановлювати лічильники з високою точністю класу "С". Такі лічильники відрізняються певними правилами монтажу, про які зазначено в паспорті до приладу.
Різновиди промислових лічильників на воду
При виборі промислових моделей важливо звертатися увагу на їх переваги і недоліки, на конструктивні особливості та експлуатаційні умови. Адже від якісно обраного зчитує приладу в подальшому буде залежати його правильна робота.
На сьогоднішній день одними з найпоширеніших і популярних є два види промислових лічильників: тахометрические і ультразвукові.
Тахометричні промислові прилади
Тахометричні моделі мають друге не менш поширена назва-крильчасті лічильники. Вони затребувані за рахунок своєї простої конструкції і зрозумілого способу експлуатації:
- Рідина протікає через крильчатку або встановлену турбіну, змушуючи її обертатися.
- Кожен оборот-це певна кількість використовуваної води.
- Обертовий момент передається на вал, а потім - на рахунковий пристрій, який може бути механічним або електричним.
Таким чином, користувач зможе в будь-який момент ознайомитися з показаннями лічильника.
На труби діаметром до 25-30 мм прийнято встановлюватися моделі з крильчаткою, а понад 30 мм - з турбінками. Турбінні лічильники розраховані на вимірювання обсягів витраченої води від 25 до 1500 м3/год і можуть експлуатуватися для монтажу на труби з діаметром від 50 до 500 мм.
Однак такі моделі мають один істотний мінус-інертність і негативний вплив турбулентності потоку води. Але такий недолік можна з легкістю усунути, якщо додатково скористатися багатоструменевими лічильниками, в яких один потік рідини ділиться на кілька потоків. Такі прилади розраховані для великої кількості використовуваної води, а також відрізняються високоточними показаннями.
Коли необхідно встановити промисловий лічильник для контролю різних обсягів рідини, доцільно придбати комбіновані моделі. Їх перевага полягає в наступному:
- Якщо потік води буде невеликий, в роботу запускається крильчатка.
- Якщо потік води помітно збільшується, буде використовуватися турбіна.
Найчастіше представлені лічильники монтують на великих водопровідних магістралях.
Ультразвукові промислові прилади
Представлені водоміри знайшли своє застосування в промисловій сфері, рідше - їх встановлюються в побуті. Своїм зовнішнім виглядом вони трохи нагадують сучасні тахометричні моделі (електронні), але відмінна риса полягає в наявності характерного напису - Ultralyd або Ultrasonic.
Їх робота полягає в наступному:
- Ультразвукові імпульси проходять проти течії рідини.
- Всі потоки продовжують свій рух за рахунок сенсорів.
- Вся інформація з сенсорів передається на мікропроцесор, що відповідає за точний підрахунок витраченого об'єму рідини.
За своєю роботою і конструктивними особливостями промислові ультразвукові моделі відносяться до категорії високоточного і надійного зчитувального обладнання. Однак варто врахувати їх важливий недолік: вони чутливі до якості використовуваної води.
Призначення промислових водомірів
Призначення водомірів визначається тим, воду якої температури необхідно зчитувати. Залежно від цього, виділяють три різновиди лічильників промислового типу:
- Для холодної води необхідно вибрати прилади, розраховані на контакт з рідиною, температура якої не більше +30 градусів. Для максимальної зручності користувачів кожен виробник забарвлює корпусну частину цих водомірів в синій колір.
- Для гарячої води використовуються прилади, виконані з термостійких матеріалів, що витримують температуру води +40-90 градусів. Їх корпусні частина пофарбована в яскравий червоний колір.
- Універсальні промислові водоміри можуть використовуватися для холодної та гарячої води. Корпусна частина цих приладів представлена в сірому кольорі.
Тому перед покупкою промислового водоміра слід спочатку визначитися, для якої саме води він буде використовуватися.
Додаткові критерії вибору
Для того щоб лічильник працював справно протягом довгого часу, слід звернути увагу на деякі додаткові критерії при виборі конкретної моделі:
- Оптимальний витрата рідини, під яким прийнято розуміти споживаний обсяг води за певний проміжок часу.
- Ступінь чутливості-це швидкість потоку води, що "змушує" обертатися крильчатку або турбіну. За стандартом цей показник становить 15 л/год.
- Точність вимірювання залежить від того, де саме необхідно встановити промисловий водомір. Вона варіюється від А до D.
- Установча довжина-дистанція між двох різьб. За рахунок такого параметра вдається зрозуміти, чи можна зробити монтаж водоміра в конкретній ділянці чи ні. Більшість приладів відрізняються стандартною довжиною 110 мм, але різні компанії-виробники пропонують в продаж також лічильники з довжиною 130 мм, 190 мм або 260 мм.
- Утрата тиску. Це може статися через протікання. Багато приладів здатні зменшувати показники тиску до 0,6 бар.
Додатково промислові водоміри укомплектовують надійним захистом від гідроударів, використовуючи зворотний клапан. Адже в місцевих водопровідних системах часто відзначають проблеми, пов'язані з різкими стрибками тиску в мережі.