[email protected]
Кліматична
техніка в Україні

с 8:00 до 18:00 (пн-пт)
c 10:00 до 15:00 (сб)

Ваше замовлення успішно відправлене
Задати питання
Ваше замовлення успішно відправлене

Як правильно вибрати лічильник води

Як правильно вибрати лічильник води

Лічильник для води - це вимірювальний прилад, який використовується для контролю за витратою рідини, спрямованої по водопровідній системі. Головна перевага такого пристрою полягає в можливості економити воду, зменшуючи суму в комунальних платіжках. (замовити можно тут) Залежно від певної моделі монтаж може здійснюватися горизонтально або вертикально. Найчастіше у продажу можна зустріти моделі, які прийнято встановлювати горизонтально. Але деякі сучасні прилади розраховані на монтаж у двох варіантах.

Увага! Вибираючи якісний вимірювальний прилад, рекомендується здійснювати покупку виключно в перевірених магазинах. Це спеціалізовані магазини, які пропонують можливість придбати нові або б / у моделі оригінальної якості. Таким чином, вдасться унеможливити купівлю підробки. Оригінальна модель обов'язково продається з паспортом, який підтверджує той факт, що водомір успішно пройшов технічний контроль на заводі компанії-виробника.

Крім того, в паспорті буде вказана і інша не менш важлива інформація:

  • Дата виробництва водолічильника.
  • Наявність гарантійного терміну.
  • Серійний заводський номер, який буде продубльований на поверхні корпусної частини.
  • Відмітка про те, що лічильник був куплений в магазині (здійснюється вже після покупки).

Також, слід упевнитися, що дана модель сертифікована на території України і може встановлюватися на законних підставах.

Різновиди водомірів

Тахометрические або, як їх ще називають, механічні лічильники вважаються найпоширенішими. Їх робота полягає в тому, щоб вимірювати огляду на наявний обсяг рідини за рахунок кількості оборотів крильчатки або турбіни. Обертання останніх здійснюється під впливом потоків води. Всі дані підсумовуються, завдяки наявності спеціального рахункового пристрою.

Серед переваг використання такого лічильника слід зазначити:

  • Простий і зрозумілий спосіб монтажу.
  • Демократична вартість.
  • Надійна конструкція.
  • Зручне обслуговування.
  • Немає необхідності в підключенні до електромережі.
  • Точності вимірювання досить для використання лічильника в квартирах і приватних будинках.

Однак варто відзначити і деякі недоліки механічних водомірів: такі лічильники можуть показувати неправильні результати, якщо в складі води присутні всілякі забруднення, а також під впливом магнітного поля. Щоб уникнути подібних проблем, перед установкою вимірювального приладу потрібно здійснити монтаж спеціального фільтра. При цьому встановлювати лічильник найкраще подалі від різних електричних пристроїв.

Крім механічного водоміра, у продажу також можна зустріти ультразвукові, електромагнітні та резонансні. Однак вони вважаються менш поширеними і популярними. Це пояснюється недостатньо високими показниками точності і функціональності, а також більш високою ціною в порівнянні з тахометричними приладами.

Особливість експлуатації представлених моделей полягає в тому, що вся інформація зберігається у відповідному архіві, а водоміри здатні моментально фіксувати витрата рідини. Але для повноцінної роботи потрібно підключення до електромережі, а тому в разі з перебоями електрики відзначають неправильну роботу приладу. Найчастіше такі лічильники прийнято використовувати в промисловій сфері. Розглянемо більш детально кожен з цих видів.

Особливості ультразвукових приладів

Витрата рідина здійснюється в результаті фіксації точної кількості часу, в процесі якого ультразвукові хвилі активно поширюються в потоках води. При цьому часовий проміжок між випромінюванням і прийомом сигналу відповідає швидкості потоку. Порівнюючи їх роботу з механічними водомірами, ультразвукові прилади виграють в плані точності показань і тривалої експлуатації. Крім того, представлені пристрої можуть бути встановлені там, де відзначають потоки води з різними забрудненнями.

Але мінуси в ультразвукових моделях все ж є: при наявності бульбашок повітря або накипу в рідини точність показань значно зменшується. Крім того, прилад може давати збої в результаті негативного впливу електромагнітних хвиль.

Особливості резонансних моделей

Робота таких прилад базується на тому, що відбувається перетворення механічної енергії в електричну. Однак подібні моделі не користуються широким споживчим попитом і практично ніде не застосовуються.

Особливості електромагнітних моделей

Електромагнітні водолічильники функціонують в результаті електрорушійної сили, напрямок якої пропорційно по відношенню до швидкості потоку рідини. Серед основних переваг варто відзначити:

  • Точність вимірювань всіх показників.
  • Відсутність гідродинамічного опору.
  • Відсутність чутливості до різних домішок (винятком з правил вважаються забруднення, які впливають на електропровідність води).

Серед недоліків варто виділити:

  • Складний процес монтажу.
  • У проточної частини лічильника регулярно скупчується велика кількість металевого сміття.

Представлені моделі не рекомендується встановлювати там, де відзначають підвищений рівень вологості.

Типи механічних водомірів

Все тахометрические лічильники діляться на три основні категорії:

  • Крильчасті пристрої прийнято монтувати на поверхню труб, діаметр яких не більше 40 мм. Це оптимальний варіант для багатоквартирних будинків, приватних і заміських будинків. Пропускна здатність не перевищує позначку в 15 м3 / год.
  • Турбінні пристроїв встановлюють на поверхню труби, діаметр якої варіюється в межах від 50 до 200 мм максимум. Такі моделі призначені для підрахунку великих об'ємів рідини, а тому їх часто експлуатують у промисловій сфері або використовують як загальнобудинкового водоміра на весь багатоповерховий будинок.
  • Комбіновані пристрої поєднують в собі переваги перших двох водолічильників. Вони використовуються для обліку витрати води, обсяги якої завжди різні: при незначній витраті включається крильчасті пристрій, а при великих витратах - турбінне. Однак ці лічильники мають один важливий мінус - занадто складна конструкція, що негативно позначається на остаточній вартість приладу і його подальшому обслуговуванні. Тому ці моделі знайшли своє застосування в промисловій сфері.

Модифікація водомірів

Виходячи з конструктивних особливостей та експлуатаційних умов, всі лічильники на воду класифікуються наступним чином:

  • Побутові моделі - це бюджетні вимірювальні прилади, які задовольняють потреби одного споживача води. Показники пропускної здатності варіюються в межах 2-3 м3 / год. Ці пристрої використовуються в квартирах, заміських та приватних будинках, на невеликих підприємствах.
  • Промислові моделі - дорогі прилади, які одночасно можуть обслуговувати відразу декілька споживачів води. Показники їх пропускної спроможності значно вище - від 15 до 50 м3 / год. Представлені лічильники знайшли своє застосування на всіляких підприємствах, а також на об'єктах житлово-комунального господарства.

Призначення водомірів

За призначенням всі водолічильники діляться на дві категорії:

  • Для холодної води, температура якої не перевищує позначку в +30 градусів. В цей асортимент входять бюджетні моделі, які активно використовуються для питної води, а їх колір корпусу - синій.
  • Для гарячої води, температура якої варіюється від +40 до +90 градусів. Вартість таких лічильників трохи вище, так як виробники використовують спеціальні термостійкі матеріали. Представлені водоміри можна зустріти в промисловій та побутовій сфері, а колір корпусу лічильника - червоний.

Однак для промислової сфери були розроблені універсальні прилади, які можуть контролювати споживання рідини з температурою від 0 до +90 градусів. Вони відрізняються помаранчевим кольором корпусу і мають один недолік - висока вартість.

Показники робочого тиску

Під робочим тиск прийнято розглядати допустимі показники, при яких вимірювальний прилад може нормально функціонувати. Одиниця виміру - бар. При збільшенні допустимої норми лічильник може давати неправдиву інформацію і згодом вийде з ладу. Іноді такі наслідки стають причиною затоплення житлових приміщень.

Залежно від конкретного типу водоміра виділяють кілька показників максимального тиску:

  • Для крильчасті моделі - це діапазон від 6 до 12 бар.
  • Для турбінної моделі - це від 12 бар і вище.

Особливості роботи

За принципом дії всі лічильники класифікуються таким чином:

  • Одноструминних прилади - відповідають за витрату споживаного єдиного потоку рідини, яка приводить в рух крильчатку. Серед основних плюсів варто відзначити компактну конструкцію, простий спосіб установки, недороге обслуговування, демократичну вартість. Як доповнення представлена ​​установка антимагнітним захисту.
  • Багатоструменеві прилади - відповідають за витрату споживаної води, розділеної на кілька потоків перед тим, як вони потраплять на конструкцію крильчатки. Представлені пристрої дають більш точні свідчення і характеризуються простим способом обслуговування в порівнянні з попереднім видом. Однак мінусів набагато більше: висока вартість, великогабаритна і складна конструкція.

Останні моделі доцільно використовувати в тих сферах, де має бути робота з підвищеним робочим тиском.

Монтаж рахункового пристрою

За місцем установки всі лічильники на воду діляться на два основних види:

  • Мокроходи, в яких рахункове пристрій розташований, безпосередньо, в воді. Переваги полягають у простому способі монтажу і невисокою ціною. Однак такі моделі високочутливі до всіляких забруднень, які знаходяться у воді, а це негативно позначається на точній роботі водоміра і його експлуатаційних терміни в цілому.

Увага! Продовжити термін служби Мокроход вдасться за однієї умови: якщо своєчасно встановити відразу два фільтра - тонкої і грубої очистки.

  • Сухоходи, в яких лічильні пристрої захищені від води за допомогою відповідної мембрани. Переваги моделей полягають в їх стійкості до різних забруднень і в стабільній роботі протягом довгого терміну служби. серед недостатков відзначають підвищену вартість і високу ступінь чутливості до впливу електромагнітного поля.

Способи фіксації

Залежно від того, про який лічильнику йдеться - про побутовому або промисловому, виділяють два основних типи приєднань:

  • Муфтове або різьбове - простий спосіб характерний для побутових пристроїв. Серед найбільш поширених діаметрів відзначають: 3/4, 1, 11/2, 11/4, 2, 21/2 дюйма.
  • Фланцеве характерно для промислових пристроїв і застосовується в разі роботи з трубопроводами великих розмірів - від 40 до 150 мм. Високий ступінь надійності підтверджується можливістю справлятися з здавленням до 16 бар. Залежно від конкретного приладу діаметр цього з'єднання може варіюватися в межах 165-340 мм.

Витрата рідини

Витрата води вважається одним з важливих показників, на який слід звертати увагу при виборі та монтажу лічильника:

  • Мінімальний - це найменший показник, який фіксує водомір, не виходячи за межі дозволеної похибки. Для побутових моделей - 0,05 м3 / год, а для промислових - 0,5 м3 / год.
  • Перехідний - це показник, при якому здійснюється найбільша похибка у вимірі.
  • Номінальний - показник, в умовах якого лічильник може експлуатуватися на протязі довгого часу, не перевищуючи допустиму похибку. Така величина становить 50% від максимального показника. Саме від цього витрати залежать основні експлуатаційні якості кожного вимірювального приладу.
  • Максимальний - найбільше значення, в результаті якого лічильник може функціонувати певну кількість часу (це може бути 1 годину в 24 години або всього 200 годин за 1 рік), не перевищуючи зазначену похибку.

Допустимі показники похибки:

  • Тривала робота - до 5% в діапазоні від мінімального до перехідного показника.
  • Тривала робота - до 2% в діапазоні від перехідного до номінального показника.
  • Короткочасна робота - до 2% в діапазоні від мінімальних до максимальних показників.
  • Найкраще вибирати модель, в якій розрахункова витрата буде варіюватися від перехідного до номінального.

Монтажна довжина

Перед установкою важливо відзначити довжину всього вимірювального приладу разом з приєднувальними елементами, тому робляться заміри від різьблення до різьблення. Таким чином, вдається підібрати найбільш підходяще місце для установки лічильника. Стандартний варіант - це моделі з довжиною 110 мм.

Межа чутливості

Від порога чутливості залежить оптимальний витрата рідини, коли вступає в роботу крильчатки або турбіна. Стандартне значення - 0,015 м3 / год або 15 л / год. Однак у продажу можна зустріти водоміри, здатні працювати при швидкості потоку 0,005 м3 / год - 5 л / ч або навіть 0,001 м3 / год - 1 л / год.

Втрата тиску

Ще одним важливим показником є ​​втрата тиску в умовах максимальної витрати. Це означає, допустиме зменшення тиску, коли потоки води проходять через водолічильник. Багато сучасних приладів здатні зменшити цей показник до 2 бар - 0,2 Мпа.

Інтервали організованих перевірок
Від такого показника залежить конкретний період, через який лічильник може дати точну інформацію про кількість використовуваної води. Оптимальний перевірки інтервал становить 3-4 роки активної експлуатації. Якщо лічильник не проходить регулярну перевірку, всі зняті показання залишаються неактуальними. У такому випадку користувач змушений буде платити за «комуналку» не по лічильнику, а за встановленим тарифом, виходячи з норм споживання води на 1 людину.

Номінальні розміри для підключення (DN, Ду)

Представлений діаметр залежить від внутрішнього діаметру конкретної труби, на яку планується монтаж вимірювального приладу. Від цих параметрів в подальшому буде залежати номінальний і максимальний витрата використовуваної рідини. В умовах однакового тиску, чим вище показники номінального розміру, тим вище такі величини:

  • DN 15 - 1,5 м3 / год для номінального і 3 м3 / год для максимального;
  • DN 20 - 2,5 м3 / год для номінального і 5 м3 / год для максимального;
  • DN 25 - 3,5 м3 / год для номінального і 7 м3 / год для максимального.

Номінальная діаметр варіюється в межах 15-200 мм. Найчастіше встановлюють водоміри з номінальними розмірами 15 мм, 20 мм і 25 мм.

Особливості конструкції

У конструкціях сучасних вимірювальних приладів передбачено наявність зворотного клапана, завдання якого полягає в тому, щоб виключити утворення потоку в зворотному напрямку. В результаті вдається продовжити терміни експлуатації водомірів, захищаючи їх від можливого гідравлічного удару. В іншому випадку лічильники, встановлені для підрахунку обсягу споживання гарячої води, можуть враховувати і холодну воду.

Клас точності

Від конкретного класу залежить точність підрахунку споживаної рідини. Відзначають три популярних класу:

  • Клас А - підходить для горизонтального способу установки.
  • Клас В - підходить для вертикального способу установки.
  • Клас С - підходить для горизонтального способу установки, а точність вимірювань відповідає класу В.

Залежно від класу змінюється і остаточна вартість лічильника на воду.

Варіанти корпусних частини

Терміни служби кожного приладу залежать від матеріалу, з якого був виконаний корпус:

  • Латунь - це зносостійкий і довговічний матеріал, який не боїться негативного впливу корозії та інших агресивних речовин. Крім того, такі корпусу не піддаються намагничиванию. Серед недоліків відзначають крихкість матеріалу і високу вартість. Найчастіше цей матеріал застосовують для створення корпусної частини для побутових моделей.
  • Чавун - практичне рішення, яке вважається більш міцним і бюджетним варіантом. Але варто зазначити, що чавун схильний до впливу корозії. Чавунні корпусу актуальні для промислових моделей.

Нержавіюча сталь характеризується високими показниками надійності, але основний мінус полягає у високій вартості. Однак такі прилади досить рідко експлуатуються в побутових або промислових цілях.

Додаткова комплектація

Для зручної експлуатації сучасних вимірювальних приладів відзначають різні варіанти їх комплектації, завдяки якій вони відрізняються максимальною зручністю та практичністю:

  • Багатотарифні моделі розраховані на підрахунок споживаної кількості гарячої води за різними тарифами з урахуванням її максимальної температури нагріву. Такі конструкції укомплектовані вбудованими температурними датчиками, мають пам'ять і мікропроцесори. Їх робота здійснюється від акумулятора. Багатотарифні прилади досить дорогі, але швидко окупаються, завдяки суттєвій економії.
  • Використання модуля M-bus, який автоматично фіксує показання лічильника на воду і передає їх в водопостачальну компанію. Споживачі також мають можливість контролювати дані показання.
  • Відкидна кришка для захисту скляної поверхні від всіляких деформацій і забруднень. В результаті вимірювальні прилади можуть експлуатуватися на протязі довгого часу в складних умовах: велика кількість пилу, бруду, підвищений рівень вологості.
  • Імпульсне зчитування інформації відповідає за зняття показань на певній дистанції. Додаткове застосування термодатчика дозволяє контролювати витрату гарячої води.
  • Захист від негативного впливу електромагнітного поля. За допомогою такого захисту вдається збільшити максимально точні свідчення витрати води.
  • Лічильний пристрій обертового типу спрощує процес зняття показань. Пристрій повертається на 360 градусів, займаючи будь-який зручний розташування.