[email protected]
Кліматична
техніка в Україні

с 8:00 до 18:00 (пн-пт)
c 10:00 до 15:00 (сб)

Ваше замовлення успішно відправлене
Задати питання
Ваше замовлення успішно відправлене

Вентиляція квартири

Вентиляція квартири

У міських умовах відкриті вікна не забезпечать нормальної вентиляції в кожному куточку квартири. Особливо, якщо врахувати, що міське повітря часто виявляється забрудненим - пил, алергени, сторонні запахи, продукти горіння. Влітку вікна не можна відкрити через спеку - прогріте повітря швидко нагріє квартиру, і в ній стане некомфортно.

У кожній квартирі є витяжка, але вона не справляється зі своїм завданням в повній мірі. До того ж, в багатоквартирних будинках по ватажком часто поширюються і неприємні запахи з інших квартир і приміщень.

Створення примусової вентіляціі- найбільш раціональний вихід із ситуації. Щоб в приміщенні не з'являвся неприємний запах, цвіль або грибок, підвищена вологість, необхідно встановити додаткове обладнання. Припливно-витяжна установка допоможе не тільки видалити застояне повітря, але також і забезпечить приплив свіжого. Однак, потрібно правильно підібрати побутову техніку для кожної окремої кімнати в квартирі.

При цьому, не варто думати, що обладнання припливно-витяжної вентиляції - це дорогий процес. Сучасний асортимент техніки дозволяє вибрати підходящий варіант під будь-який бюджет і особливості квартири. Це можуть бути тільки витяжні установки, припливно-витяжні, невеликі вентилятори, які встановлюються в уже існуючий витяжний канал.

Види систем вентиляції

У квартирі може бути природна або примусова вентиляція - останню ще називають механічною.

Природна вентиляція передбачає те, що повітря сам виходить з приміщення через вентиляційні канали, які знаходяться в стіні. Свіжий же повітря надходить з відкритих вікон або дверей. Але робота такої вентиляції залежить від декількох факторів, на які ми не можемо вплинути, - швидкість вітру, температура на вулиці, якість самого вентиляційного каналу.

Примусову або механічну вентиляцію створюють окремо для кожної квартири. Мінімумом такої системи є витяжка і вентилятор у ванній кімнаті або санвузлі.

Механічна вентиляція має одну основну задачу - видалення неприємного запаху і зниження рівня вологості. Створити її можна за допомогою відцентрових або осьових вентиляторів.

Якщо ви вирішили обладнати примусову вентиляцію у всій квартирі або її окремої частини, обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем. Як мінімум тому, що продуктивність такої вентиляції не повинна бути вище можливостей природної вентиляції.

Приточна вентиляція

Окремо варто сказати про припливної вентиляції в приміщенні. Для того, щоб в квартиру потрапляв свіже повітря не тільки за допомогою відкритого вікна, можна використовувати різні засоби. Це можуть бути:

  • Припливні клапани для вікон;
  • Припливні клапани для вбудовування в стіну;
  • Стінові або віконні вентилятори;
  • Припливні вентиляційні установки;
  • Припливно-витяжні установки.

Останні найчастіше встановлюються в квартирах з великою площею і розрахована на обслуговування відразу декількох приміщень. Вона примусово подає свіже повітря всередину, а також видаляє відпрацьоване. При цьому, така установка може бути обладнана рекуператором для підігріву припливного повітря, щоб уникнути тепловтрат.

Як обладнати вентиляцію в різних приміщеннях

Вентиляція на кухні

Якісно працює система вентиляції в кухні покликана не дати запахів їжі поширюватися по всій квартирі, боротися з підвищеною загазованістю і вологістю.

Хорошим і достатнім вважається повітрообмін з показниками від 110 до 150 м3 на годину. Рівень повітрообміну визначають, орієнтуючись на тип кухонної плити.

Ефективність роботи природної вентиляції залежить від багатьох факторів - температура на вулиці, рух вітру, забрудненість самого вентиляційного каналу. У кухні природна вентиляція зі своїм завданням часто не справляється, адже тут з'являються додаткові чинники - робота газової плити (якщо встановлена ​​саме вона), підвищена вологість.

Тому в кухні необхідна примусова вентиляція. Як мінімум, тут повинна бути встановлена ​​витяжка над плитою. Вона повинна не тільки видаляти продукти горіння, але також справлятися з жиром і запахами, щоб все це не розліталося навколо. Крім цього, на кухні потрібна додаткова припливна вентиляція.

Встановити в кухні можна кілька типів пристроїв:

  • Припливні клапани - їх монтують в стіну або у вікно, для їх роботи не потрібно електрику. Максимальний приплив повітря буде дорівнювати 40 м3 на годину.
  • Провітрювачі або брізери - вони додатково підігрівають припливне повітря, мають фільтр.
  • Провітрювачі для установки в стіну - створюють приплив повітря в діапазоні від 35 до 120 м3 на годину.
  • Припливно-витяжні установки - ці пристрої мають систему повітропроводів і вентилятори. Встановлюють їх в підвісні стелі або на балконі. Вони оснащені рекуператором, які використовують утилізувати тепло витяжного повітря для підігріву припливного.


Найбільш простими і менш витратними пристроями є припливно-витяжні провітрювачі і виключно припливні. Їх можна встановити окремо в кожну кімнату, в тому числі - і в кухню. Вони забезпечать приплив свіжого повітря, очищеного від алергенів, пилу і бруду.

Вентиляція у ванній кімнаті

Звичайна вентиляція в квартирі - це виключно витяжна, природного типу. Вона видаляє відпрацьоване повітря через спеціальні отвори, які знаходяться на кухні, в санвузлах, у ванній кімнаті. За рахунок розрідження повітря, яке тут виникає, приплив нових повітряних мас забезпечується за рахунок їх руху з інших кімнат. Таким чином, тут можуть з'являтися неприємні запахи. Відсутність природного припливу свіжого повітря породжує утворення цвілі, грибка, з'являється конденсат. Все це не найкращим чином впливає на стан сантехніки і меблів.

Чи потрібна механічна витяжка для ванної?

За нормативами вентиляція ванної кімнати повинна забезпечувати витрата повітря мінімум 50 м3 \ год. Оптимальними є параметри від 54 до 72 м3 \ год - на них і варто орієнтуватися, купуючи вентиляційну техніку. Природна вентиляція через повітряний канал не впорається з такими обсягами. Перевірити це можна експериментальним способом:

  • Піднесіть запалений сірник або запальничку до вентиляційного отвору. Якщо полум'я нахиляється в бік грат - витяжка працює.
  • Піднесіть до вентиляції листок паперу. Якщо він сам ніби приклеїться до грат, вентиляція працює.

Однак, навіть при такій робочої вентиляції в приміщенні може з'являтися пліснява та грибок, а на стінках ви будете бачити конденсат. Також у ванній часто з'являється запах прілості. Все це-ознаки того, що звичайної вентиляції недостатньо.

Вирішити проблему допоможе витяжний вентилятор і установка вентиляційної решітки на двері ванної кімнати. Вони допоможуть видалити неприємний запах, підвищену вологість, а разом з ними ви вирішите проблему цвілі і грибкових відкладень. Додатковий бонус - перестануть пітніти дзеркала.

Зверніть увагу, що кращий вибір - вентилятор з зворотним клапаном. Він не дасть запахів ззовні проникати в ванну кімнату.

Витяжка для ванної: види вентиляторів

Вентилятор для ванної кімнати повинен бути не тільки функціональним і ефективним, але і привабливим. Модель повинна мати лаконічний дизайн, щоб не порушувати інтер'єр кімнати.

Відмінним вибором буде осьової вентилятор з встановленим зворотним клапаном. Його встановлюють прямо в вентиляційний канал. Тому, він не буде займати місце або стирчати з стіни. Діаметр такого пристрою може варіюватися - 100, 120 або 150 мм. Продуктивність вентилятора варіюється від 50 до 220 м3 на годину - показник залежить від конкретної моделі.

Якщо є необхідність в вентиляторі, який повинен знаходитися поза вентиляційного каналу, вибирайте відцентрові моделі. Вони встановлюються в стіну або стелю на відстані від каналу, а вам буде видна тільки передня панель пристрою. Продуктивність таких вентиляторів - від 60 до 300 м3 на годину. Однак, шум у них буде більш помітним, ніж у осьових.

Підключення вентиляторів до електромережі може бути різним - за допомогою окремої клавіші, включення одночасно зі світлом, спрацьовування при певному рівні вологості. Також можна використовувати таймер для того, щоб задати потрібний час роботи вентилятора. Пристрої для ванної мають кілька швидкостей і можливість інтервального роботи.

Вентиляція санвузла квартири

В даному випадку під санвузлом мається на увазі туалет, суміщений з ванною кімнатою, або роздільне їх розташування. Не залежно від того, яким саме є санвузол у вашій квартирі, вентиляцію тут потрібно організувати належним чином, щоб неприємні запахи швидко віддалялися, щоб тут не накопичувалася волога, а повітряні маси не застоювалися.

Природна вентиляція цієї частини квартири - найчастіше - неможлива. Тому, необхідно організувати штучну вентиляцію. Звичайною витяжки, яка зазвичай є в санвузлі, не вистачає. А часто і звідти в приміщення проникає неприємний запах.

За затвердженим нормативам оптимальна продуктивність витяжки в санвузлі - це 50-80 м3 \ год. Така вентиляція дозволить впоратися з появою зайвої вологості, грибка і неприємних запахів, а також конденсату. Тому, тут необхідно встановлювати хороший витяжний вентилятор.

Який тип вентилятора вибрати для санвузла?

Для санвузла можна виділити три варіанти вентиляторів - осьові, відцентрові, канальні. Найбільший вибір щодо дизайну пристрою будуть у осьових вентиляторів. Вони ж є найбільш затребуваними у споживачів - і не дарма. Саме ці пристрої споживають малу кількість електроенергії, виробляють мало шуму, відрізняються компактними розмірами корпусу. Їх особливість, яку потрібно враховувати - здатні подолати тільки невеликий тиск. Тому, для перших поверхів багатоповерхових будинків вони не рекомендуються.

Осьові моделі розрізняються по діаметру і продуктивності. Остання може варіюватися від 45 до 220 м3 \ год. Діаметр може бути 100, 120 і 150 мм. Такий пристрій ставлять прямо в отвір вентиляційного каналу - з таким монтажем ви можете впоратися і самостійно. Підключення до електрики теж не складне, але вимагає певних умінь.

Відцентрові вентилятори оснащені міцним корпусом з товщиною до 10 см, всередині нього знаходиться равлик, по якій і рухаються повітряні маси. Розрізняють накладні та вбудовані відцентрові вентилятори. Останні відрізняються тим, що їх корпус буде повністю прихований в стіні або підвісній стелі. Саме їх рекомендують встановлювати в санвузол - це буде мати більш естетичний вигляд. Вони здатні подолати високий тиск в вентиляційних каналах.

Також рекомендується купувати вентилятори з таймером відключення, щоб він не працював постійно. Це допоможе заощадити на оплаті комунальних послуг, одночасно забезпечивши комфортну для вас вентиляцію.

Вентилятори канального типу відрізняються високою продуктивністю, але рідко використовуються в звичайних квартирах. Така низька популярністю пояснюється тим, що для них потрібно прокладати повітроводи, а це неможливо для квартир зі стандартним плануванням.

Розрахунок продуктивності вентилятора для санвузла в квартирі

Відповідно до встановленого нормативу витяжка для ванної кімнати повинна працювати з продуктивністю мінімум 25 м3 \ год. Однак, такої продуктивності може і не вистачити, тому сліпо орієнтуватися тільки на мінімальний показник не варто. Вибір витяжного вентилятора для санвузла потрібно виробляти з розрахунку обсягу приміщення і його особливостей. Для того, щоб дізнатися обсяг, помножте площа ванної кімнати (кв.м.) на висоту стелі в метрах. Отриману цифру помножте на 5-10 (це норма повітрообміну).

Вентиляція вбиральні


Гардеробна є не в кожній квартирі. І якщо вирішують її облаштувати, то далеко не завжди дбають про вентиляцію, вважаючи, що це не особливо й потрібно. Однак, гардеробні, найчастіше, не мають вікон і природної вентиляції, тому повітря тут застоюється. А це загрожує псуванням речей від підвищеної вологості.

Згідно з нормативами, якщо гардеробна дозволяє дістати і попрасувати одяг, то витяжка тут повинна бути як мінімум з 1,5-кратним повітрообміном. Тобто, в звичайному великій шафі вентиляція не потрібна. Але, якщо це дійсно окрема кімната, де ви можете погладити або приміряти річ, примусова вентиляція необхідна.

Після прання - навіть, якщо одяг здається повністю сухий - невеликий відсоток вологи все одно залишається. Як тільки речі потрапляють на полиці або на плечики, ця волога випаровується вже тут. Тому, при недостатньому повітрообміні вона буде тут застоюється. Може з'явитися запах прілості, затхле повітря. Крім того, ситуацію може погіршити неопалювальний варіант вбиральні - якщо вона призначена для зимової та осінньої одягу, її збереження. У цьому випадку може з'явитися конденсат, грибок і пліснява. А ще неприємний запах може з'явитися через самого одягу або взуття, яку носили, але не відразу випрали.

Вентиляція в гардеробній безумовно потрібна, щоб захистити речі від псування, неприємного запаху, зайвої вологості і появи цвілі.

Особливості організації вентиляції в гардеробній

Як правило, в гардеробній немає природної вентиляції, адже це приміщення створюють буквально «для речей, а не для людей - і необхідності в вікнах або витяжках як би і ні. Тому, в гардеробній немає ні природного відтік

Створити примусову вентиляцію в такому приміщенні можна створити декількома способами:

  • Установка припливно-витяжної системи.
  • Установка осьового або відцентрового вентиляторів.
  • Установка канального вентилятора і воздуховода.
  • За допомогою провітрювача або брізера.


Подумати про встановлення воздуховода бажано ще на стадії будівництва - якщо це приватний будинок або новобуд. Також проблему можна вирішити, використовуючи підвісні стелі.

Вентиляція в спальні

Зайва вологість і застояне повітря, неприємний запах - все це ніяк не сприяє здоровому сну. Крім того, в спальні часто знаходяться шафи або комоди з одягом, тому вентиляція тут покликана ще і запобігти появі цвілі, зайвої вологості.

Особливо потребує додаткової вентиляції спальня влітку, коли природна не справляється - та й з нею в квартиру проникає гаряче повітря, пил і комахи, вуличний шум. Примусова вентиляція потрібна, адже в погано провітреному приміщенні складніше заснути - і сон стає поверхневим.

Норма повітрообміну для спальні

За нормативами вважається, що на кожну людину необхідний повітрообмін мінімум 30 м2. Припливна вентиляція ванній повинна забезпечувати повітрообмін в одноразовому обсязі.

Потужний витяжний вентилятор для спальні небажаний, адже це загрожує появою протягу, а також припливом повітря із санвузла або спальні. Кращим рішенням є обладнання точної припливно-витяжної системи. Якщо в спальні установці герметичних вікон, то в них же повідомлений бути вбудований проветриватель. Вони не виробляють багато шуму, мають високу продуктивність, не вимагають використання електрики.

Крім цього, приплив повітря в спальні можна створити за допомогою брізеров - це провітрювачі з електровентилятором. Їх встановлюють в зовнішню стіну, роблячи перед цим наскрізний отвір розміром 120-150 мм. Вибирайте провітрювачі з фільтром, щоб очистити повітря, а також з функцією глушіння шуму і підігрівом.

Встановити в спальні можна і припливні настінні клапани з можливість регулювання припливу. Підключати до електрики їх не потрібно. Ще один варіант - вентиляційна установка з рекуператором.

Вентиляція вітальні

Вітальня - це центр будь-якого будинку, де ми проводимо час в колі сім'ї, зустрічаємо гостей, відпочиваємо. Тому, вентиляція тут повинна бути такою, щоб свіжого повітря було досить всім - незалежно від того, яка кількість людей одночасно перебуває разом. А це не менше 70-150 м3 \ год чистого припливного повітря при великому скупченні гостей!

Вентиляція в вітальні повинна бути виконана таким чином, щоб повітря було витіснено в сусідні приміщення - часто ними є лоджія або кухня. Не можна допускати, щоб повітря рухався в зворотному напрямку - з ним може з'явитися неприємний запах.

Як зробити вентиляцію

Один з найбільш доступних способів створення вентиляції для вітальні - це використання провітрювачів або брізеров. Для них має бути підготовлено отвір. Їх максимальна продуктивність буде 40 м3 \ год. Якщо потрібні показники більше, встановіть віконні провітрювачі.

В обох описаних вище випадках ви отримаєте природну витяжку в напрямку з вітальні. Якщо тут є можливість створити багаторівневий стелю або він вже є, віддайте перевагу приточно-витяжною або витяжною установкам. Вони не тільки очистять припливне повітря, а й підігріють його. В цьому випадку в одному кінці приміщення формується приплив повітря, а в іншому - його видалення. Повітроводи будуть приховані під підвісною стелею.